Varikosel Ameliyatı

Varikosel ile ilgili Sıkca Sorulan Sorular

Varikosel Tedavisi

Varikosel Nasıl Ortaya Çıkar

Varikosel Teşhis

Varikosel ve KısırlıkVarikosel AmeliyatıVarikosel Testislere giden toplardamarlardaki genişleme ve buna bağlı kan akımında geriye kaçışa denir.  Varikosel testiste ısı artışı başta olmak üzere birçok soruna neden olur ve bunlar da kısırlığa yol açabilir. Varikosel en sık karşılaşılan ve başarılı mikrocerrahi ameliyat tedavisi sonucu en iyi netice elde ettiğimiz erkek kısırlığı nedenidir.

Evliliklerin %15 ve %20 si istedikleri zaman çocuk yapamamaktan dolayı aile doktorlarına yılda birçok kez gitmektedirler. İlişkilerde kısırlık oranı kadınların erkeğe göre daha yüksektir. Erkekler kadınlara göre genetiksel olarak %20 kısırlık oranıyla karşılaşırken kadınlarda bu oran % 40’a kadar çıkmaktadır. Erkeklerdeki kısırlık teşhisinin çoğu sprem kontrolüyle olsa da varikosel hastalığında ilk yapılması gereken tanı koyma biçimi elle teşhistir fakat bu teşhis koyma yönteminde de bazı doktorlar yanlış tanılarda bulunup hastaya gerek duymadığı halde varikosel ameliyat’ı öneriyor ve yaptırmasına sebep oluyor. Erkek kısırlık hastalıklarında tedavi çoğu zaman olumlu sonuçlanmakta ve normal cinsel birleşimle çocuk sahibi olabilmektedirler. Bazı durumlarda doktor yanlış teşhis koyup kısır tedavisini kadına hastaya yön veriyor buda kısır olan erkek hastanın ileride daha önemli bir hastalık evresine bürünmesine sebep oluyor. Bu noktada devreye hastalığı kontrol eden doktorun bilgisi , becerisi ve titizliği önem kazanıyor.

Varikosel Ameliyatı

Tedavi süreci nasıl başlar?

İlk muayne olan elle kontrol etme ve tehlike belirlenmesiyle tedavinin ilk aşaması aslında başlanmış oluyor. İkinci olarak ise erkek hastanın  menisinden alınan spermlerin kontrol edilmesidir. Bu aşamalardan sonra erkek hastanın hormon düzeyleri ve analizleri yapılır  bu analizlerde de hastanın varikosel hastası olduğu onaylanırsa ultrasonografi testine veya bazı radyolojik tetkikler sonucu erkek hastanın varikosel hastası olduğu onaylanırsa  ikini aşamaya olan tanı konduktan sonra tedavi süreci uygulamaya geçmesi oluyor.  Bu aşamada amaçlanan ve varılması gereken sonuç erkeğin menisindeki sperm hücrelerinin sayı, hareketlilik ve kalitesi arttırarak, dölleme kapasitesini yükseltecek tedavilerdir.

Ameliyat nasıl yapılıyor?

Varikosel bildiğimiz varisin peniste olanıdır. Bu sorun erkeklerin %15ini , kısır erkeklerinse %40ını etkilediği için çok önemli bir hastalıktır. Bu hastalığın çözümü ise ameliyattır. Peki bu ameliyat nasıl yapılır? Ameliyat öncesinde hastaya  lokal ve genel anestezi uygulanır. Uyuşturulan bölgede yani karın bölgesi ile kasık bölgesi arasında bir kesit alınır ve bu bölge açılır. Varisli damalar belirlenir ve seçilir. Varikoseller kan akışını arttırmak için damarlardan ayrılır ve damar sağlıklı haline döndürülür. Varikosel ameliyatı ayakta yapılan bir ameliyat olup operasyon sonrasında 4 saat geçtikten sonra taburcu olabilirsinir.

Varikosel ameliyatına ihtiyaç var mı?

Cerrahi müdahale gerektirmeyen bir yol daha bulunmaktadır. Perkütan embolizasyon denen yöntemle varikosel ameliyat olmadan damardan ayrılıyor.  Bu işlem peniste bulunan bir damardan  kateten denilen bir aletle varisli damar bulunup onarılıyor. Varikosel Ameliyatı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

4 Yorum Yapılmış "Varikosel Ameliyatı"

Batuhan

bana variskosel teşisi konuldu ve bana sperm testi yapılıcak spermleri etkilememişse ameliyata gerek varmı ?

28.02.2014

ömer

varikosal amaliyatından sonra çocuk olma imknı ne kadardır ameliyat olduktan sonra bu hastalık tekrar ürer mi

07.09.2013

tekin ince

merhaba hocam bana samatya hastanesinde varikosel teşhisi konulup ameliyat olmalısın dendi ama teşhis elle değil ultrason la yapıldı sizce ne yapmalıyım

20.07.2013

Admin

varikosel Ameliyatı hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, varikosel Ameliyatı konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

28.01.2013


#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Varikosel, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Eylül - 2014