Varikosel Ağrısı
15 Mayıs 2024

Varikosel Ağrısı

Varikosel ağrısı, varikosel erkelere özgü bir damar hastalığıdır. Testislerde yer alan toplardamarlarda yaşanan genişleme ve uzama sonucu kan akışında bozulma yaşanarak ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Kan akışının gerektiği gibi olmadığında testislerin etrafında kan toplanmaya başlar ve başta ağrı olmak üzere cinsel isteksizlik hatta kısırlığa kadar uzanan şikâyetler ortaya çıkar. Varikosel nedeni ile ortaya çıkabilen en belirgin şikâyet bölgede gerçekleşen ağrıdır. Ağrıya eşlik eden terleme ve sıcaklık hissinde yaşanan artış görülebilir. Varikosel henüz başlangıç aşamasındayken herhangi bir belirti vermeyebilir. Varikosel sinsice ilerleyen bir damar hastalığı olup erkelerin ortalama %15'inde görülebilmektedir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel şayet ilerlemişse en önemli belirtisi bölgede oluşan ağrılardır. Ağrılar hafif ya da orta derecede hissedilebilir. Daha çok uzun süre ayakta kalmak ya da oturma sonucu ağrının şiddetinde artış yaşanabilir. Kişi dinlenme pozisyonunda iken ağrı belirgin oranda azalır. Ağrı özellikle gece yatmadan önce daha belirgindir ve sabah uyanıldığında ağrı kaybolmuş olabilir.

Damarlarda yaşanan genişleme varikosel ilerlediğinde dışarıdan fark edilecek şekilde belirginleşebilir ve tıpkı bacaklarda oluşan varise benzer bir görünüm kazanır. Varikosel ilerledikçe yaşanan ağrı ve damarlarda şişme daha net hissedilebilir. Aynı zamanda varikosel nedeni ile testislerde ufalma yaşanabilir. Fakat bu belirti her varikosel hastasında oluşmayabilir.

Varikosel Neden Olur?

Varikosel, testislere doğru uzanan ve tersi yönde kan taşıyan damarların kapakçıklarında meydana gelen problemler nedeni ile ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Fakat bu damarların işlevlerinin neden bozulduğu henüz tam olarak bilinmemektedir. Damar kapakçıkları düzenli bir şekilde çalışmadığı için kan akışı düzeninde sorunlar yaşanır. Dolayısı ile damarlarda genişleme oluşur. Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkan varikosel özellikle sol tarafta görülür. Varikosel sol tarafta oluşsa da her iki tarafta da sperm üretiminde azalma yaşanabilir.

Varikosel Tanısı Nasıl Konur?

Varikosel fiziksel muayene ile teşhisi edilebilen bir rahatsızlıktır. Doktor el ile gerçekleştirdiği muayene sonucu varikosel teşhisi koyabilir. Eğer ihtiyaç duyarsa röntgen isteyebilir. Röntgen teşhisin kesinliği için istenebilir.

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varikosel tedavisi hastanın ve varikoselin durumuna göre farklı yöntemlerde yapılabilir. Varikosel şayet bir belirti vermemiş ve herhangi bir şikâyete neden olmamışsa tıbbi müdahaleye gerek duyulmaz. Hafif belirtiler için özel iç çamaşırları önerilebilir.

Ergenlik döneminde oluşan varikosel testisin boyutunu engelleyebileceği için bazı tedavi yöntemleri önerilebilir. Bu durumda varikosel iki farklı tedavi seçeneği ile onarılabilir. İlk tedavide genişleyen damarlar bağlanarak büyümeleri engellenebilir. İkinci tedavi yönteminde ise genişleyen damarlara özel bir madde verilerek damarlar bloke edilebilir. Uygulanan yöntemlerde varikoseli tamir etme olasılığı oldukça yüksektir.

Varikosel ağrısı devamlı yaşanıyorsa ve uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen herhangi bir gelişme olmamışsa varikosel onarımı yani cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Cerrahi işlem daha çok çocuk sahibi olmak isteyen ancak varikosel bu isteğe engel olduğu zaman başvurulan bir tedavi seçeneğidir. Varikoselde cerrahi anestezi eşliğinde yapılır. Cerrahi ile problem bulunan damarlar temizlenerek kan akışı engellenir. Varikosel ameliyatından sonra hasta birkaç saat sonra taburcu edilir. Bölgede meydana gelebilecek ağrılar için hastaya ağrı kesici ilaç reçete edilir. Hasta birkaç gün dinlenerek bir hafta sonra normal yaşantısına dönebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Varikosel Nedir?

Varikosel Nedir?

Varikosel Ağrısı

Varikosel Ağrısı

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Varikosel Ameliyatı Olanlar

Varikosel Ameliyatı Olanlar

Grade 3 Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Grade 3 Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Spermiogram Analizi ve Değerleri

Spermiogram Analizi ve Değerleri

Varikosel Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Varikosel Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Varikosel ile İlgili Sıkca Sorulan Sorular

Varikosel ile İlgili Sıkca Sorulan Sorular