Grade 3 Varikosel Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Grade 3 Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Grade 3 varikosel büyük çoğunlukla sol testiste görülmektedir. Testisler insanoğlu için birer sperm üretme fabrikası gibi işlev yapmaktadır. Sperm hücreleriyle birlikte erkeklik hormonları testislerde yapılmaktadır. Bu ürünlerin testis fabrikasında üretilebilmesi için yeterince oksijen, mineraller, vitaminler ve çinko gibi materyaller gerekmektedir. Testislerde bulunan atardamarlar bu maddeleri testislerin içerisine getirirler ve testisler bu materyalleri kullanarak sperm hücreleri ve erkeklik hormonunu üretirler. Bu materyaller kandan emilince kanda sadece pis olan atık kan kalır ve bu kanların toplardamarlar sayesinde hızla testislerden atılmaları sağlanmaktadır. Pis kanların testisten atılamamasıyla varikosel hastalığı meydana gelir ve zamanla bu hastalığın seviyesi artarak grade 3 varikosele dönüşür. Bu döngü nedeniyle kirli kan testislerden atılmalı ki yeni taze kan tekrar testislere gelsin ve üretim aksamadan devam etsin.


Grade 3 Varikosel Nasıl Oluşur?


Testislerde bulunan toplardamarlarda kanın geri kaçmadan ileri yöne hareket ederek testislerden dışarı atılmasını sağlayan bir kapakçık mekanizması mevcuttur. Bu kapakçık mekanizmasına valf mekanizması denmektedir. Toplardamarların genişlemesiyle bu kapakçıklar görevini yerine getiremez ve bir taraftan pis kanı ileri iterken diğer taraftan da geri kaçmasına engel olamaz. Bu nedenle her ıkınmada temiz kanla birlikte pis kan da testislere doğru akın ederek varisleşmeye sebep olur. Bu da testislerde kaliteli sperm üretilmesinin önüne geçer. Hem testis fabrikasında üretilen sperm sayısı azalırken hem de hareketsiz ve zayıf spermler üretilir. Bu nedenle erkekte kısırlık meydana gelir.


Grade 3 Varikosel Nasıl Anlaşılır?


Grade 3 varikosel olan hastalarda büyük oranda ağrı görülmez. Nadiren ağrı görülür ve ağrı olduğunda mutlaka cerrahi girişim yapılmalıdır. Ağrı görülmeyen bu hastalık sağlık sorunu teşkil etmez. Sadece kısırlığa neden olduğu için kişi çocuk sahibi olmayı düşünüyorsa tedavi olması gerekmektedir. Grade 3 varikosel hastalığı olan kişiye hiçbir hareket yaptırılmadan ayakta dikilmesiyle anlaşılabilir. Bu kadar net gözle görülebilen belirtisi vardır.


Grade 3 varikosel Ameliyatı Nasıl yapılır?


Varikoselektomi ameliyatı, ortalama 40 dakika süren kolay bir operasyon olup kasık bölgesine yapılan lokal anestezi veya belden yapılan spinal anestezi ile kolaylıkla yapılır. Basit bir operasyon olduğu için genel anesteziye gerek yoktur. Kasık bölgesine yapılan bir kesi ile varisleşmiş toplardamarlar bağlanarak kesilir. Bu ameliyatta başarı oranı %87'nin üzerindedir.

Grade 3 Varikosel Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Varikosel Dereceleri Nelerdir?

Varikosel Dereceleri Nelerdir?

Varikosel Bitkisel Tedavi

Varikosel Bitkisel Tedavi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Varikosel Nasıl Ortaya Çıkar?

Varikosel Nasıl Ortaya Çıkar?

Grade 1 Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Grade 1 Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Spermiogram Analizi ve Değerleri

Spermiogram Analizi ve Değerleri

Varikosel Nedir?

Varikosel Nedir?

Varikosel Zararları Nelerdir?

Varikosel Zararları Nelerdir?