Varikosel Dereceleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Varikosel Dereceleri Nelerdir?

Varikosel dereceleri, Dereceleri arttıkça neyin habercisidir? Varikosel hangi dereceye geldikten sonra ameliyat olmak zorunlu olur? Gibi konularda bu makalemizde sizleri bilgilendireceğiz. Varikoselin derecelerine geçmeden önce varikosel nedir? Sorusunun cevabını verelim.

Varikosel erkek testislerinden çıkan toplardamarların genişleyerek pis kanı dışarı atmakla görevli olan kapakçığın işlevini yerine getirememesine ve bu nedenle de testislerde pis kanın birikmesine neden olan toplardamar hastalığıdır.


Varikoselin üç derecesi vardırGarade 1 Varikosel


Genellikle ergenlik döneminde belirmeye başlayan varikosel hastalığının başlangıç aşamasına Grade 1 Varikosel denir. Bu evre hastalığın en hafif evresi olup pek belirti vermez. Hasta ağrı da hissetmediği için hastalığının farkında olmaz. Sadece hasta ayaktayken muayene esnasında öksürük veya ıkınma durumunda el ile hissedilebilir.


Grade 2 Varikosel


Büyük çoğunlukta bu evrede de hasta ağrı hissetmezken çok nadir durumda hasta bir miktar ağrı hissedebilir. Bu aşamadaki varikosel hastalığı ağrının dışında kısırlığa da neden olmaktadır. Ağrının olmadığı durumda veya çocuk sahibi olmayı düşünülmediği durumda tedavi edilmemesinde hiçbir sağlık sorunu teşkil etmez. Fakat ağrı olursa veya çocuk sahibi olmak isteniyorsa mikro cerrahi ameliyatı yapılarak büyük oranda başarılı sonuç alınır. Bu aşamada ayaktayken öksürük veya ıkınma gibi karın içi basıncı artırmaya gerek olmadan el ile muayenede teşhis edilebilir.


Grade 3 Varikosel

Bu aşama varikosel derecelerinin en ağır ve ilerlemiş aşamasıdır. Ayaktayken yapılan muayenede el ile temas etmeden gözle bile teşhis konabilir. Hastalığın bu aşaması çoğunlukla ağrıya ve kısırlığa neden olur. Bu nedenle cerrahi ameliyat edilmesi gerekmektedir. En ileri hastalık aşaması olmasına rağmen bazı durumlarda ağrı yapmayabilir.


Varikosel Hastalığında Radyolojik İnceleme

Fiziki muayeneden sonra tanıyı kesinleştirmek için skrotal renkli doppler ultrasonografi tetkiki yapılabilir. Bu tetkikle hastanın damarlarının çapları ölçülür ve bu damarlara kirli kanın geri dönüp dönmediği ölçülerek hacim kaybının olup olmadığı incelenir.

Varikosel Dereceleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Varikosel Ağrısı

Varikosel Ağrısı

Varikosel ve Kısırlık Arasında İlişki Var mıdır?

Varikosel ve Kısırlık Arasında İlişki Var mıdır?

Varikosel Bitkisel Tedavi

Varikosel Bitkisel Tedavi

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel Ameliyatı

Varikosel Ameliyatı