Varikosel Belirtileri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel Belirtileri, Varikosel testis damarlarında varisleşme ve sertleşme olarak tanımlanmaktadır. Daha çok Kısırlık problemi yaşayan ve bu nedenle doktora başvuran erkeklerde yapılan incelemeler sonucu varikoselin varlığı tespit edilebilmektedir.

Ağrı: Varikosel rahatsızlığının belirtisi olarak ağrı ortaya çıkabilir. Tıpkı bacaklarda oluşan varis biçiminde olduğu gibi varikosel de içeride toplanan kan birikintisi nedeni ile oluşan basınç ağrıya yol açabilir. Ağrı özellikle ayakta fazla kalındığında daha şiddetli olur. Hasta istirahatte iken ağrı azalır ve bu ağrı testislerde çekilme hissi yaratır.

İnfertilite: Varikosel içerisinde biriken kan testislerde ısıyı arttırarak sperm miktarında azalmaya yol açar. Ancak her varikosel hastası kısırlık sorunu ile karşılaşmaz. Ancak bazı vakalarda sperm kalitesinde, şeklinde ve hareketinde anormallik yaşanabilir. Kısırlık problemi yaşayan erkek hastaların %40'ında varikosel sorumlu tutulmaktadır. Varikosel kaynaklı kısırlık problemlerinde varikoselin tedavi edilmesi sonucu %50 oranında kısırlık problemi çözümlenebilmektedir.

Atrofi: Varikosel nedeni ile testislerde biriken kan kronik bir şekilde gelişen gıda alımı bozukluğu yaşanabilir ve testislerin boyutunda küçülme ve kıvamında yumuşama oluşabilir. Bu soruna erken teşhis koyulursa ve gerekli müdahale yapılırsa testisler yine olması gereken boyuta ve kıvama ulaşabilir.

Varikosel sorunu bulunan erkeklerin çoğunda herhangi bir belirti oluşmayabilir ve varikosel her erkeği aynı şekilde etkilemeyebilir. Bazı vakalarda varikosel boyutu zaman ilerledikçe değişmezken, bazı vakalarda gün geçtikçe ilerleyerek damar genişlemesine yol açabilir. Bu durum vücut yapısı ve damar anatomisi ile alakalı değişmektedir. Varikosel tesadüfen yapılan bir muayene sonucu fark edilebilir. Varikoselin cerrahi ile tedavisi çok özel hastalar haricinde fayda sağlamadığı düşünüldüğünden pek önerilmemektedir. Günümüzde varikosel tanısı ve cerrahi kararı Doppler Ultrasonografi ile rahatlıkla verilebilmektedir.

Varikosel Belirtileri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Varikosel Dereceleri Nelerdir?

Varikosel Dereceleri Nelerdir?

Popüler İçerikler

Varikosele Ne İyi Gelir?

Varikosele Ne İyi Gelir?

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Varikosel Ameliyatı

Varikosel Ameliyatı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Varikosel Embolizasyonu ve Tedavisi

Varikosel Embolizasyonu ve Tedavisi

Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Varikosel Nasıl Anlaşılır?

Varikosel Nasıl Anlaşılır?

Grade 1 Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Grade 1 Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Varikosel Zararları Nelerdir?

Varikosel Zararları Nelerdir?